Varanger, na konci Evropy
14 června, 2018Na dlouhých křídlech – rybáci
22 září, 2018V letošní srpnovém čísle anglické verze Natoinal Geographic mě zaujal zajímavý článek, jehož nadpis by ve volném překladu mohl znít např. „Jak je důležité mít síť!“. Zaujaly mě pochopitelně fotografie. Ty pořídil umělec Todd Forsgren z Bostonu. Před jedenácti lety při pravidelném joggingu si všimnul mrtvolky volavky zapletené do drátěného plotu a zaujala ho kompozice ptačího těla a struktury plotu. Protože vyrostl v rodině milovníků ptactva, k paralele ptáka chyceného v síti už byl jen krůček. A tak vymyslel projekt. Mezi lety 2006 až 2014 projezdil celé Spojené státy, Mexiko, Costa Riku a Brazílii a v jakémsi přenosném atelieru fotografoval ptáky chycené v síti. Během této doby zachytil celkem 57 ptačích druhů. A dostal se se svými fotografiemi až do slavného National Geographic!
Když si spočítám, že už 36 let se věnuji kroužkování ptáků, odchytávám je do sítí a svoje „úlovky“ fotografuji, promarnil jsem za ta léta zase další šanci docílit toho, aby moje fotografie byly zveřejněny v tomto slavném periodiku. Nikdy mě totiž nenapadlo udělat z fotografií ptáků visících v síti umění. Místo mě teď má v National Geographic fotky Todd Forsgren z Bostonu 🙂 A já mu to přeji.
Mně nezbývá, než umístit alespoň některé fotografie z našich českých luhů a hor pořízené bez přenosného atelieru. Koneckonců, v přírodních kulisách mi přijdou ti ptáčci poněkud přirozenější, než na bílém pozadí. I když je jich zde jen .. druhů, časem určitě další přibudou. A zatímco Todd do svých sítí odchytával opeřence jen za účelem pořízení zajímavého snímku, moji vyfotografovaní ptáčci byli odchyceni především za účelem kroužkování v rámci čili seriózního biologického výzkumu na rybníce „Zrcadlo“ ve východních Čechách.